Doğumdan Korkma!

 

 

“DOĞUMDAN KORKMA!”; ANNE RUH SAĞLIĞI ALANINDA ÇALIŞAN BİR DESTEK PROJESİDİR.

“Doğumdan Korkma!” projesi; Üsküdar Üniversitesi Anne ve Bebek Ruh Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ABRSM) altında, Merkez müdürümüz Prof.Dr. Nazan Aydın danışmanlığında, Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji Doktora Bölümü doktorantı Zeynep Alpuğan’ın doktora tez çalışması olarak yürütülmektedir.

Bu proje; doğum öncesi verilecek desteğin, doğum ve doğum sonrası dönemde önce aileyi ve daha sonra tüm toplum sağlığını etkileyeceği göz önünde bulundurularak anne ruh sağlığı alanında çalışan bir destek projesidir.

Anne ruh sağlığı yoksa, toplum sağlığından da söz edilemeyeceğini bilerek önce doğum öncesi kadın sağlığını, daha sonra doğum ve doğum sonrası anne ruh sağlığını önemsiyor ve destekliyoruz. Hedefimiz; kadınların doğum süreçlerinde psikolojik olarak güvenli bir ortamda sağlıklı bebekler dünyaya getirirken pozitif doğum deneyimi yaşamalarıdır.

Neler Yapıyoruz?

Her ailenin açık, bilgilendirici ve doğru hamilelik tavsiyelerine erişmesi gerektiğine inanıyoruz.

  • Düzenli olarak ücretsiz online “doğuma hazırlık” eğitimleri düzenleyerek aileleri, doğum öncesinde doğum sürecine hazırlıyoruz. Bu sayede aileleri bilgilendirirken sorularını da cevaplıyoruz.

Tüm kadınların doğum yöntemlerini kendilerinin belirleyebileceklerine ve bunu gerçekleştirebileceklerine inanıyoruz.

  • Anne adaylarının doğum tercihlerini belirlemelerine yardımcı oluyoruz.

Türkiye, en yüksek sezaryen doğum oranlarına sahip ülkelerden biridir. Artık, bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz.

  • Aileler için anne ruh sağlığı alanındaki öncü araştırmaları WEB sitemizden yayınlarken, kadınları ve ailelerini doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası hakkında bilgilendiriyor ve destekliyoruz.

Hiçbir anne doğum korkusu, doğum sonrası depresyon gibi nedenlerle damgalanma korkusu yaşamamalı, yalnız kalmamalıdır. Her anne ihtiyacı olan psikolojik desteğe kolaylıkla ulaşabilmelidir.

  • Proje WEB sitesinde bulunan psikolojik ölçekler ile annelerin ruh sağlığını kontrol ediyoruz ve anne ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara yönlendiriyoruz. Aileleri ilgili konular hakkında bilgilendiriyoruz.

Doğum öncesi annelik bakımını iyileştirmek ve geliştirmek için çalışıyoruz.

Türkiye’yi dünyanın doğum tercihlerine en saygılı ülkeleri arasına sokmak önemli hedeflerimizden biri. Neden mi? Çünkü; her bebek, hayattaki en iyi başlangıcı hak eder.

 

Site Linki: www.dogumdankorkma.org